Perre Haber Ajansı [PHA] Haberi kaynağından takip edin
HV

AK Parti seçim beyannamesini açıkladı

ANKARA (PHA) - AK Parti, mahalli idareler seçimi için beyannamesini açıkladı, "Türkiye Yüzyılı şehirleri için hazırız kararlıyız" vurgusu yapıldı.

SİYASET
Giriş Tarihi : 31-01-2024 01:46   Güncelleme : 31-01-2024 01:46
AK Parti seçim beyannamesini açıkladı

AK Parti, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri için "Türkiye Yüzyılı Şehirleri İçin Hazırız Kararlıyız" başlıklı beyannamesini kamuoyuyla paylaştı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaleme aldığı beyannamede, partinin yerel yönetim vizyonuna vurgu yapıldı.

AK Parti'nin beyannamesi, mahalli idareler seçimine yönelik kapsamlı bir vizyonu ortaya koyuyor. Şehirlerin sürdürülebilir kalkınması, çevresel sorunların çözümü, dijital teknolojinin etkin kullanımı, katılımcı yerel yönetim anlayışı ve toplumsal huzur gibi konulara vurgu yapılıyor. Beyannamenin açıklanmasıyla birlikte, seçim sürecinde AK Parti'nin yerel yönetim anlayışına dair beklentiler daha net bir şekilde ortaya çıkmış oldu.

Beyannamenin Önemli Başlıkları:

Kentsel Dönüşüm Seferberliği:
Depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm çalışmalarının daha sistematik hale getirilerek yeni bir "Kentsel Dönüşüm Seferberliği"nin başlatıldığı ifade edildi. Bu kapsamda, TOKİ yapılarının depreme dayanıklılığına vurgu yapılarak, yeni binaların şehrin dokusuna uygun olarak inşa edileceği belirtildi.

Güvenli Şehirler ve Sokaklar:
Sokaklarda artan sahipsiz köpeklerin neden olduğu toplumsal ve çevresel sorunlara dikkat çekildi. Sahipsiz hayvanların toplumsal yaşama olumsuz etkilerini azaltmak ve çevreye zarar vermesini önlemek için kapsamlı bir eylem programının hayata geçirileceği vurgulandı.

Gerçek Belediyecilikte Göç Yönetimi:
AK Parti'li belediyelerin göç sorununda merkezi idarenin uyguladığı entegre politikaya katkı vermeye devam edeceği belirtildi. Göç sorununa karşı toplumsal huzur, kamu düzeni ve asayişin sağlanmasına öncelik verileceği ifade edildi.

Dijital Teknoloji ve E-Demokrasi:
Şehirlerin sorunlarına dijital teknolojilerle etkili çözümler üretileceği, açık veri yönetiminin yaygınlaştırılacağı ve vatandaşların yerel yönetimlere aktif katılımının teşvik edileceği vurgulandı. Ayrıca, "e-demokrasi Platformu" ile elektronik oylama ve çevrim içi müzakere yöntemlerinin yaygınlaştırılacağı ifade edildi.

Yeşil Alanlar ve Sıfır Atık:
Millet Bahçesi projeleri ile kentsel yeşil alan varlığının artırılacağı, "Sıfır Atık" kapsamında atık miktarının azaltılmasının hedeflendiği belirtildi. Ayrıca, şehir tarımı uygulamaları ile genç çiftçilere destek verileceği ve kentsel tüketim-kırsal üretim dengesinin sağlanacağı ifade edildi.

Şeffaf ve Katılımcı Yerel Yönetim:
Şehir planlarının ve imar uygulamalarının şeffaf bir şekilde hazırlanacağı, katılımcı mekanizmaların güçlendirileceği ve vatandaşların görüşlerinin alınarak şehirlerin planlanacağı ifade edildi.

Kaynak : PHA

İçerik Editörüİçerik Editörü

YORUMLAR