Deniz Atalar yaptığı yazılı açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 314 arazinin daha satışa çıkarıldığını duyurduğunu belirtti. Atalar, "Ülkede ağır bir ekonomik kriz ve işsizlik varken, en ucuz halleriyle satışa çıkan bu taşınmazlar, kıyılar, tatil yöreleri, koylar ihale ediliyor. Bu ülkenin rant için yağmaladıkları her bir karış toprağının da hesabını soracağız," diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcısı Atalar, özellikle Muğla ve İzmir gibi turizm bölgelerindeki pek çok denize sıfır arazinin satışa çıkarılmasını eleştirerek, ülkenin topraklarının çıkar amaçlı olarak yağmalandığını söyledi. Plansız arsa satışları ve plansız kentleşmenin sona erdirilmesi gerektiğini vurgulayan Atalar, "Hükümet, finanse etme noktasında çaresiz kaldıkları için kıyıda köşede ne varsa bulup satıyor. Satarken de tapu masrafı almadan ve KDV'den muaf bir şekilde adrese teslim satıyorlar," ifadelerini kullandı.

Atalar, hükümetin ekonomik kriz nedeniyle arazileri satmakta çaresiz kaldığını belirterek, bu satışların ülkenin ortak varlıklarını tehlikeye attığını söyledi. Bölge halkının, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmadan yapılan bu satışların geleceğe olumsuz etkileri olacağını dile getiren Atalar, kararların şeffaf bir şekilde alınması ve kamu yararını gözetmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak : PHA