Perre Haber Ajansı [PHA] Haberi kaynağından takip edin
HV

Bakan Kacır: 600 milyar doları aşan uzay ekonomisinden daha fazla pay alacağız - Videolu Haber

ANKARA (PHA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin uzay teknolojileri alanında önemli adımlar atmayı planladığını belirtti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2024 02:51
Bakan Kacır: 600 milyar doları aşan uzay ekonomisinden daha fazla pay alacağız  - Videolu Haber

Bakan Kacır, Milli Uzay Programı kapsamında uzay sanayiini geliştirmenin en önemli hedeflerinden biri olduğunu vurgulayarak, bu alanda gerçekleştirilecek projelerle Türkiye olarak 600 milyar doları aşan uzay ekonomisinden daha fazla pay almayı hedeflediklerini ifade etti.

Kacır, uzay teknolojilerinde elde edilen deneyimleri kullanarak yeni projeleri hayata geçireceklerini belirtti. Uydu üretiminde elde edilen tecrübelerin yeni projelere aktarılacağını ifade eden Bakan, ayrıca uzay sistemleri ve araştırmalarındaki ekosistemleri güçlendireceklerini söyledi.

Ankara'da "Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi" kurma planlarını açıklayan Kacır, bu bölgenin özel sektörü destekleyerek Türkiye'nin uzay teknolojilerindeki rekabet gücünü artırmasına katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca Bakan, küresel projelerde de Türkiye'nin daha etkin bir rol alacağını ifade ederek, uzay alanındaki gelişmeleri destekleyerek ülkenin uluslararası alanda daha fazla söz sahibi olmasını amaçladıklarını belirtti.

Kaynak : PHA

Abdurrahman AkçalAbdurrahman Akçal

Abdurrahman Akçal

YORUMLAR