Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği’nin GEADER 1. olağan kongresi gerçekleştirildi. Kongrede güven tazeleyen Ömer Çelebi, tekrar başkanlığa seçildi.
Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği (GEADER) Genel Başkanı Ömer Çelebi, kongrede yaptığı konuşmasında; “Güneydoğu Anadolu Bölgesi sosyal, kültürel, ekonomik ve tabiî kaynaklar bakımından zengin bir alana sahip, birçok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin en önemli coğrafi bölgelerindendir. Bu bölgenin diğer en önemli özelliklerinden biri de yenilenebilir enerji potansiyeli ve çeşitliliği açısından oldukça yüksek, fosil kaynaklarca Türkiye’nin en önemli ve verimli alanlarına sahip olmasıdır.”dedi.
“Bilinçli enerji tüketimi için çalışıyoruz”
TPAO’nun en büyük petrol sismik araştırmaları bölgede olduğunu söyleyen GEADER Genel Başkanı Ömer Çelebi,”Yenilenebilir enerji potansiyeli açısından oldukça yüksek ve birincil enerjide Türkiye’nin en verimli alanlarına sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde enerjinin bütün bileşenlerinde sahip olduğu bu potansiyelini bilimsel veriler ışığında araştırarak ve geliştirerek kamuoyuna ve ilgili enerji otoritelerine çeşitli raporlar halinde bilgilendirme yapmak amacıyla Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneğimiz (GEADER) 2021 yılında kuruldu. Güneydoğu güneş alma potansiyeli açısından Türkiye ortalamasının çok üzerinde, Türkiye’nin en büyük hidrolik kaynaklarını barındırıyor ve TPAO’nun en büyük petrol sismik araştırmaları keza bu bölgede. Adıyaman ve Batman petrolünden sonra son keşiflerde günlük 40 bin varille Gabar ve Kato Dağlarındaki petrol rezervi güneydoğunun enerji alanındaki potansiyel gücünü daha da gözler önüne seriyor.
GEADER, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği kısa, orta ve uzun vadedeki enerji politikalarını dikkate alarak Güneydoğu’da yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması ve etkin bir şekilde kullanılmasına katkı sunmakla beraber enerji arz-talep güvenliğinin sağlanması, ekolojik dengenin korunması, bölgenin tamamında enerji verimliliği hakkında bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerinin yapılması, enerji üreticisinden, tüketiciye kadar olan tüm parametrelerde sorun, talep ve önerilerini araştırarak ve değerlendirerek raporlar halinde enerji otoritelerine, kamuoyuna sunulmasına da katkı sunacaktır.”şeklinde konuştu.
“Enerji sohbetleri tertipliyoruz”
Enerji ve enerji verimliliği talepleri hususunda birçok rapor hazırlandığının altını çizen GEADER Genel Başkanı Ömer Çelebi,”GEADER olarak,  kuruluşumuzun 3. yılında bilinçli enerji tüketimin yaygınlaştırılması için birçok alanda faaliyet yürüttük. Valilikler, kaymakamlıklar ve belediyelerle işbirliği protokolleri kapsamında özellikle kamu binalarında enerjinin etkin ve tasarruflu kullanılması için çeşitli konferanslar düzenledik. Sunduğumuz raporlarla enerjinin etkin kullanılması için yol haritası belirledik. Bununla birlikte vatandaşların verimli-tasarruflu enerji tüketimi konusunda aydınlatılması için TRT televizyon ve radyoları başta olmak üzere, birçok ulusal ve yerel kanallar ve de gazetelerde enerji sohbetleri tertipledik ve makaleler yazdık.
Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği enerji girdi maliyetleri yüksek olan sanayicilerin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği talepleri hususunda birçok raporlar hazırladı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ)’ın güneydoğu kentlerinde özellikle güneş enerji santrali yatırımlarının kapasite probleminin çözümü noktasında doğrudan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar başta olmak üzere, TEİAŞ’ın genel, bölge müdürleri nezdinde raporlar sunarak sanayicilerin talepleri iletilmiştir. Ayrıca sanayide artan enerji maliyetlerinin düşürülmesi ile ilgili sanayide enerji verimliliği raporları hazırlanmış ve sanayiciler bilgilendirilmiştir. Bölgedeki ticaret ve sanayi odaları ve organize sanayi bölgeleri yetkilileri de sanayide enerjinin kullanımı konusunda fikir alışverişleri yapılmıştır.” Şeklinde konuştu.
“İstanbul’da da şubemizi faaliyet aldık”
Faaliyetlerinde değinen GEADER Genel Başkanı Ömer Çelebi,”Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği merkezi Adıyaman olmak üzere Diyarbakır ve Şanlıurfa şubeleri ile teşkilatlanmış, buradaki hedef potansiyelle faaliyet alanını genişletmiştir. Ayrıca bölge ile beraber özellikle büyük enerji şirketlerinin bulunduğu İstanbul’da güneydoğunun ilk ve tek enerji sivil toplum kuruluşu olan GEADER şube açma kararı hayata geçirmiş olup İstanbul Valiliği’nin olurları ile GEADER İstanbul Şubesi kurulmuştur. Buradaki enerji faaliyetlerimizle amacımız büyük enerji yatırımcılarının yönünü bölgeye çevirmektir.”dedi. 
“Üniversitelerle çalışmak istiyoruz”
Üniversiteler ile çalışmak istediklerini aktaran GEADER Genel Başkanı Ömer Çelebi,”Kuruluşumuzun amaçlarından biri de üniversitelerimizle işbirliği protokolleri yaparak ortak faaliyetler yürütmektir. Bizler GEADER olarak üniversitelerimizin enerji araştırma geliştirme konusunda yetersiz kaldığını, enerji konusunda etkin olarak akademik faaliyetlerin yürütülmediğini değerlendiriyoruz. GEADER olarak özellikle üniversite-sanayi işbirliğinde bizler de katkı sunmak ve dinamik kadrolarımızla üniversitelerin enerji araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunmak istiyoruz. Bununla birlikte bölgenin ilk ve tek enerji derneği olan GEADER’in kamu adına çalışan dernekler statüsüne alınması noktasında girişimlerimiz olup, sektör paydaşlarımızın ve bürokrasinin desteklerini bekliyoruz.” Şeklinde sözlerini ekledi.
“Türkiye'nin enerji politikalarına katkı sunmaya devam edeceğiz”
Son olarak enerji politikalarına değinen Çelebi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği olarak, insanı ve çevreyi merkeze alan bir anlayış ve misyonla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasını ve dernek olarak enerjide öncü bir müessese olmayı hedeflemekteyiz. Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği (GEADER) 3 yıllık çalışmalarını tamamlayarak Türkiye’nin en müstesna derneği olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Asrın en büyük afetinin gerçekleştiği bir dönemde Güneydoğu'nun mevcut enerji potansiyelini daha da güçlendirecek çalışmalarla beraber toplumda bilinçli enerji tüketimi farkındalığı oluşturmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Küresel çapta yaşanan enerji krizleri, savaşlar ve çevre sorunlarına rağmen yenilenebilir kaynaklardan, enerji verimliliğine kadar birçok öngörülebilir ve sürdürülebilir alternatif çözümler sunan derneğimiz merkez ve şubeleri ile Türkiye'nin enerji politikalarına katkı sunmaya devam edecektir. Derneğimizin başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere tüm enerji sektörüne fayda getirmesini, milli enerji politikamıza katkı sunmasını temenni ediyoruz. Derneğimize maddi ve manevî katkı sunan tüm paydaşlarımıza şükranlarımızı sunarken kadim coğrafyamızda enerjinin etkin ve efektif üretimi ve tüketimi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
Bu münasebetle 1. olağan genel kurulumuza teşrifleriyle bizleri onurlandıran çok kıymetli misafirlerimize teşekkür eder, şükranlarımı sunarım”

Kaynak : PHA