Genç Sağlık Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Dinçer İlboğa ve ASM Grup Elemanları Komisyon Başkanı Büşra Şahiner, CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz’ı ziyaret etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinde gerçekleşen ziyarette sağlık emekçilerinin talep ve sorunları masaya yatırıldı.
Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Zeliha Aksaz Şahbaz, sağlık emekçilerinin sorunlarına çözüm getirecek sistemi kuracaklarını vurguladı.
Sağlıkçıların taleplerine değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Şahbaz, şu ifadelerini kullandı: “Burada; sağlık emekçilerimizin toplu ulaşımdan indirimli faydalanma hakkı, sağlık tesislerinde 7/24 hizmet veren kreş hizmetinin bulunması ve sözleşmeli personel için 3+1 sistemi yerine 1+1 sisteminin getirilmesi taleplerini değerlendirdik. ASM Grup Elemanları Komisyonu olarak da; güvencesiz, iş tanımı dışında asgari ücreti bile bulmayan ücretlerle bazen de sosyal güvencesiz bir şekilde çalışmak zorunda kalan ebe, hemşire, ATT, tıbbi sekreter gibi meslek elemanlarının bu durumda mağdur kalmaları söz konusu. Doğum yapan, doğum izni kullanan ya da askere giden sağlık emekçilerimizin de dönüşte işsiz kalmaları gibi durumlar yaşanıyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kamucu bir sağlık sistemi içinde 1. basamak ve koruyucu sağlık sistemini önceleyen tüm sağlık emekçilerimizin kadrolu, güvenceli ve sosyal hakları ile çalışacakları bir sağlık sistemi kuracağımızın, sağlık hizmetlerini devlet kadrolarıyla vereceğimizin sözünü veriyoruz.”

Kaynak : PHA