Perre Haber Ajansı [PHA] Haberi kaynağından takip edin
HV
Advert

Bilim Ateşböceği TIR’ı depremzede çocuklarla buluştu

ADIYAMAN (PHA) - Adıyaman'da, Bilim Ateşböceği TIR’ı, IMCD’nin desteği ile bilim tohumlarını bu sefer deprem bölgesindeki çocukların kalbine ekti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2023 14:12   Güncelleme : 24-10-2023 14:12
Bilim Ateşböceği TIR’ı depremzede çocuklarla buluştu

Dünyanın önde gelen özel kimyasallar ve bileşenleri distribütör şirketi olan IMCD, Cumhuriyetin 100. yılında eğitimde fırsat eşitliği için Bilim Ateşböceği TIR’ını deprem bölgesindeki çocuklarla buluşturdu.
Depremin ikinci haftasında, bölgede en büyük hasarı alan illerden biri olan Adıyaman’da konuşlanan TIR, 7 ay boyunca çocukların bilimsel deneylerin yanı sıra, yoga, resim, yaratıcı oyunlar ve danslarla stresten uzak vakit geçirmelerine destek oldu.  
IMCD’nin geçtiğimiz yıl Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile başlattığı proje çerçevesinde bugüne kadar 2 bin çocuk bilimle tanıştı.
Türkiye tarihinin en büyük depremlerini art arda yaşayan ve 13 milyon insanın etkilendiği Güneydoğu depremleri, en çok da çocukları olumsuz etkiledi. Yüzbinlerce çocuk, çadır ve konteyner kentlerde, yaklaşık 7 aylık süreyi eğitimden uzak geçirmek durumunda kaldı. "Eğitimde fırsat eşitliği" misyonuyla geçtiğimiz yıl Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile ilköğretim okulları için "Bilim Ateşböceği TIR"ı projesini başlatan IMCD, bu yıl depremzede çocuklara buluştu. Depremlerin ikinci haftasında hızla bölgeye ulaşan Bilim Ateşböceği TIR’ı, Eylül ayı sonuna kadar 7 – 14 yaş arasındaki çocuklara bilimi sevdirmek için çalıştı.
Depremzede çocuklar bilimle buluştu
Bilim Ateşböceği TIR’ını depremlerden en fazla etkilenen bölgelere götürmeyi uygun bulduklarını kaydeden IMCD Türkiye Genel Müdürü Aylin Zakuto,"Özellikle okulların kapalı olduğu dönemde çocukların eğitimden uzak kalmaması ve olabildiğince keyifli vakit geçirmesinin, deprem travmasını daha kolay atlatmalarına yardımcı olacağını düşündük. Yedi ay boyunca Adıyaman bölgesindeki çadır kentleri dolaşan Bilim Ateşböceği TIR’ımız, çocuklarla deneyler yaparak öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeye çalıştı. Ayrıca, yoga, resim, yaratıcı oyunlar ve dans gibi etkinliklerle çocukların stresle başa çıkmasına da destek oldu" şeklinde konuştu.
Bilim Ateşböceği TIR’ının, geçtiğimiz yıl Marmara ve Ege bölgelerindeki laboratuvarı olmayan öğrencilerle buluştuğunu kaydeden Zakuto, “Ancak depremle birlikte 2023 yılında odağımızı hızla Güneydoğu Anadolu'ya çevirdik. Çünkü bu bölgede ihtiyaç çok büyüktü” dedi.
Gelecek hedef Karadeniz Bölgesi’ndeki okullar
Yola çıkış amaçlarını “Eğitimde gerçek anlamda fırsat eşitliği yaratmak” olarak özetleyen Zakuto, şöyle devam etti:
"IMCD olarak faaliyet gösterdiğimiz her ülkede ekonomik olduğu kadar toplumsal kalkınmaya katkı sağlamaya önem veriyoruz. Türkiye’de başlattığımız eğitim projesi “Bilim Ateşböceği TIR”ı da önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Bize göre, her çocuk eğitim hayatını eşit şartlarda sürdürebilmeli. Bu felsefeden hareketle pandemide TEGV ile iş birliğine gittik ve imkanları kısıtlı olan çocukların dersleri takip etmelerini sağlamak üzere tablet bağışı yaptık. Geçtiğimiz yıl ise Bilim Ateşböceği TIR’ı projesine destek olarak, laboratuvarı olmayan köy okulları ve oradaki çocukları bilimle tanıştırmak için yola çıktık. Bu yıl depremler nedeniyle okullarından uzak kalan çocuklara 7 ay boyunca hizmet verdik. Bir sonraki adımda hedefimiz Karadeniz Bölgesi’ndeki okullar. Projemiz uzun soluklu olsun istiyoruz. Amacımız bilimi çocuklara daha fazla sevdirmek. Çünkü IMCD, bilimi temel alarak faaliyetlerini geliştiren bir şirket. Bu nedenle çocuklara bilimin laboratuvarlarda, tüplerin içinde değil günlük hayatımızın içinde olduğunu interaktif bir biçimde anlatmak istiyoruz. Bilim insanı olmanın birinci kuralının merak ve sorgulama olduğunu öğretirsek, geleceğin bilim insanlarının ilk tohumlarını da atmış oluruz."
 

Kaynak : PHA

İçerik Editörüİçerik Editörü

YORUMLAR